Plujte s námi!

Martinik – St. Lucia, Sv. Vincent and the Grenadines a zpět na Martinik

14ti denní plavba

 

Letiště na Martiniku – Le Lamentin je vzdáleno od místa vyplutí (Le Marin) 36 km.

Přílet na Martinik

Mezinárodní letiště Le Lamentin je pojmenováno po místním rodákovi básníkovi a politikovi Aimé Césairovi, má jednu vzletovou a přistávací dráhu a jeden terminál. Pravidelné nebo sezónní lety na letiště zajišťují linky společností American Eagle, Air Antilles Express, Air Caraïbes, Air France, Avior, Carib Aviation, Corsairfly, Cubana de Aviacion, Miami Air, LIAT, WestJet a další. Chcete-li zahájit cestu v Praze, vhodné je využít služeb společnosti Air France, která vám zajistí letenky a v Paříži přejezd z mezinárodního letiště Charles de Gaulle na vnitrostátní letiště Orly. Pokud si zorganizujete odlet z Vídně nebo Mnichova, pak budete mít let levnější, ale musíte se tam nějak dostat. To by neměl být problém. Letiště Le Lamentin na Martiniku je nadstandardně vybaveno. V objektu je stanice policie, celnice, lékárna, banka, směnárna, kancelář reklamací ztrát zavazadel, obchody, duty free prodejna, květinářství, holičství a kadeřnictví, půjčovna aut, turistická informační kancelář, bary a restaurace. Před letištěm je dostatečně velké parkoviště a dva hotely, La Galléria a Valmenière.

Doprava z letiště: TAXI nebo je možnost využití automobilu Čechů žijících trvale na ostrově (po předchozí dohodě, za úplatu).

Začátek, konec plavby: v rozmezí listopad 2017 – květen 2018

(závisí na možnostech posádky, podle toho, na který termin bude mít zakoupenou letenku,

pozn. na Martinik existuje skvělé letecké spojení se společností Air France viz info níže)

Místo vyplutí: ostrov Martinik – Le Marin

Cíl plavby: návrat na ostrov Martinik – Le Marin, odlet z Martiniku letiště Le Lamentin

Konec plavby: 14 dní od nalodění

Místa, která navštívíme:

Martinik, St. Lucia, Bequia, Mustiqe, Union, Tobago Cays, Mayreau, St. Vincent, St. Lucia, Martinik – St.Anne, Martinik

PLAVEBNÍ PLÁN

Doporučená plavba Martinik, St. Lucia, Sv. Vincent and the Grenadines, na dva týdny:

Den první:

Přílet na Martinik, doprava do Le Marin. Seznámení s členy posádky, provozem na lodi a ubytování. Nákup potravin, pitné balené vody a hygienických potřeb v supermarketu Leader Price. (Oběd nebo večeře na lodi podle času příletu letadla).

Den druhý:

Po snídani vyzvednutí kotvy a vyplutí na jih na 20 NM vzdálenou St. Lucii. Kotveni v zátoce Soufriere Bay, kde vyřídíme celní a vstupni formality a potom návštěva městečka. Zajímavostí jsou zde horké prameny s lázní na koupání. Celé této oblasti St. Lucie dominují dva sopečné kopce – Pytony. Jsou to dvě zhruba 300m vysoké homole, které tvoří to nejznámější a jedinečné panorama St. Lucie. Mezi Pytony je nádherná zátoka ke kotvení.

Den třetí:

přejezd ze St. Lucie na Bequii. Bequia je romantický ostrov patřící pod Sv. Vincent & Grenadines. Je to ostrov známý všem jachtařům plavícím se po Karibiku, kteří sem vždy a znovu rádi zavítají. Důvodů je mnoho a těžko říct, který je tím hlavním… Je tu celnice, velká a dobře chráněná zátoka ke kotvení, plno příjemných barů a restaurací… Hlavní zátoka ke kotvení se jmenuje Port Elizabeth a je vždy plná lodí. Jsou tu ale dvě krásné pláže a většina života na Bequii se odehrává právě zde. Oblíbená restaurace se jmenuje Frangipani, ale výběr je poměrně velký. Druhou možností ke kotvení, je zátoka Friendship Bay, která je na jihovýchodní straně ostrova. Tady bývá docela volno, opět najdete fajn pláž a restauraci. Ostrov Bequia je druhým největším z Grenadin, ostrov býval proslulý velrybářstvím a doposud zde mají povoleno ulovit čtyři velryby ročně.

Den čtvrtý:

Z Bequie se vydáme na ostrov Mustiqe. Mustiqe nabízí nejednu krásnou pláž, ale hlavně je znám jako ostov bohatých a slavných. Při návštěvě baru Basil’s Bar můžeme potkat napr. Mika Jaeggera, který na ostrově vlastni dům. Cestou tam, nebo při odjezdu se můžeme zastavit na ostrově Baliceaux, kde kromě krásného výhledu najdete i plno suchozemských želv.

Den pátý:

Z ostrova Mustiqe se vydáme na nejjižnější ostrov této trasy – Union. který je už těsně před Clifton Bay na Unionu . Clifton Bay je nejnavštěvovanější kotviště na Unionu, je chráněné korálovým útesem kolem dokola a pozor na útes uprostřed zátoky! Na vnějším útesu tu najdete „Happy Island“, což je ostrůvek uměle vytvořený ze stovek mušlí! Vnitřek je vysypán pískem a slouží jako restaurace. Na pobřeží je vesnička s dalšími restauracemi, obchodem a celnicí. Večer tu pak musíte vyrazit na „steelband“ a dobrou večeři! Pro ty co o steelbandu ještě neslyšeli – jde o kapelu hrající na různě uřezané a zprohýbané plechové sudy. Tradice této hudby pochází z dob otroctví, kdy hudebně nadaní černoši dovezení do této oblasti hledali na co hrát. Tak vznikl steelband a jeho typicky karibské rytmy! Také si nenechte ujít vyhlídku z opevnění na vrcholu nad letištěm – Tobago Cays, Mayreau, Palm Island a Carriacou odsud máte jako na dlani!

Den šestý:

Union je od jižního vjezdu do Tobago Cays jen asi 4 míle. Je dobré plout tak, aby bylo slunce již vysoko a vy tento vjezd mezi útesy dobře uvidíte! Tobago Cays je vlastně jediná laguna na této plavbě chráněná kolem dokola korálovým útesem. Uprostřed laguny jsou 4 ostrovy a další. Tobago Cays jsou hlavně o koupání a šnorchlování. Korálové útesy a mělké písečné dno společně tvoří tu nejlepší barvu moře jakou si pro Karibik umíte představit! Mořské želvy, rejnoci, stovky ryb, korálové útesy… pravá karibská pohádka. Na břehu před setměním můžete sledovat noční gardy leguánů stěhujících se z moře na pevninu. Na Union Island můžete zakotvit v nádherné zátoce Chatham Bay nebo navštívit městečko Clifton.

Den sedmý:

Na Tobago Cays ze západní strany navazuje ostrov Mayreau. Na severu Mayreau je krásná zátoka, kde si v baru pod palmami dejte piňacoladu nebo jiný koktejl… Doporučujeme si Mayreau projít pěšky. Na kopci je romantický kostel s výhledem na Tobago Cays a okolí… Mayreau je nejmenší obydlený ostrov Grenadin, kotviště Salt Whistle Bay tvoří úzká písečná kosa s palmovým hájem.

Den osmý:

Pokračujeme dál až na St . Vincent. Kotvení v romantické zátoce Petit Bayahut. V té je jen jeden malý resort a spoustu krásných koutů kolem, včetně několik super míst na potápění.

Den devátý:

St. Vincent je poměrně velký a je jedním z nejoblíbenějších v Karibiku. Je hlavním ostrovem státu Sv. Vincent and the Grenadines a najdete tu hlavní město Kingstown. Ostrov působí divoce a exoticky! Svatý Vincent nabízí větší množství zátok ke kotvení a výletů. Další možností je kotvení za Young Islandem. Tato dvě místa jsou vhodna pokud se chystáte vydat do Kingstownu nebo na letiště. Dál je k doporučení již zmíněná zátoka Petit Bayahut a doporucujeme většinu výletů podnikat ze zátoky Wallilabou Bay. Ve Wallilabou Bay bylo filmové „městečko“, kde se točili Piráti z Karibiku! Dál směrem na sever je ještě Cumberland Bay a Chateaubelair Bay.

K pozemním výletům na Sv.Vincentu rozhodně doporučujeme trek na sopku! Je to náročný, ale krásný výšlap plný překvapení… Dále po ostrově najdete několik pěkných vodopádů a hlavní město Kingstown také stojí za to. Myslím, že je dobré vzít si někoho místního jako průvodce, na sopku je to víceméně nutnost. Doprava po ostrově je v mikrobusech pro „neomezený“ počet osob…

Den desátý:

přeplavba ze Sv. Vincentu na St. Lucii. Při cestě zpět bych doporučujeme zastávku v Marigot Bay. Marigot Bay bývala jedna z nejromantičtějších zátok v Karibiku…, ale „pokrok“ se nezastaví před ničím a tak je dnes obestavěná luxusními resorty a marinou. Výhodou je, že se zde opět snadno odbavíte a můžete doplnit vodu a palivo. Pro ty, kdo to tu neznal před 20 lety je pak zátoka stále krásná!

Den jedenáctý:

St. Lucie – volný den na průzkum Sv.Lucie. Odpoledne, nebo navečer můžete přejet dál na sever do zátoky Rodney Bay.

Den dvanáctý:

Přeplavba ze St. Lucie na Martinique. Podle domluvy vylodění v zátoce Le Marine či St. Anne.

Saint-Anne skvělé koupání, nádherné plaže a odpočívání, velmi příjemné malé městečko s mnoha bary a restauracemi, rybí tržnice a tržnice se zeleninou, ovocem, kořením, upomínkovými předměty a místními tradičními ovocnými alkoholickými likery, marmeládami a džemy ze všech možných i nemožných druhů ovoce. Příjemná procházka lesem ze Saint-Anne k pláži Le Salines a solnému jezeru (ne džungli v pravém slova smyslu, ty jsou v nepřístupnějších horských a kopcovitých oblastech ostrova).

Le Marine je živé, poměrně rušné, moderní městečko, bary a restaurace, večerní živá hudba, internet, supermarkety, obchůdky s upomínkovými předměty, tržnice. V Le Marine je malá městská pláž, na které se ale nikdo nekoupe. Je zde zakotvená replika historické lodé Victoria Golden Hind podle Magalienchovy karaky postavené partou českých nadšenců v čele s Rudou Krautschneiderem Idioti na plavbě kolem světa, která je v současné době restaurována dobrovolníky z České republiky (jakékoliv sponzorské dary jsou vítány). Jsou to naši velmi dobří známí, v případě zájmu vám domluvíme prohlídku.

Den třináctý:

Martinique. A co dalšího je k vidění na Martiniku? Možností je tu dost, najdete tu plno nádherných pláží na návětrné straně ostrova (napr. Le Salines blizko St.Anne viz výše), plantáže banánovníků a cukrové třtiny a hlavně spousta destilérií! Po ostrově je několik značkových palíren rumu např. Depaz, HSE apod., kde prohlídky a nákupy rumu jsou doprovázeny ochutnávkami.

Jsou tu výšlapové trasy, např. na sopku nebo ostrov lze obejít pěšky kolem dokola (poněkud delší dovolená :-)) – informace a mapy v turistických kancelářích. Rádi poradíme.

Fort-de-France je od roku 1902 hlavním městem ostrova . Přestože se jedná o největší středisko této oblasti Karibiku, jeho největší kouzlo spočívá v zasazení do okolní přírody – leží na okraji pekrásné zátoky v Baie des Flamands (kotviště pro plachetnice) a na severu je rámováno pohořím Pitons du Carbet. Kolem přístavu se prostírá 5 ha zeleně, nazývaných La Savane, a obklopených hotely, restauracemi, kavárnami a butiky.

Saint-Pierre – bývalé hlavní město, které plnilo roli nejdůležitějšího hospodářského i kulturního centra Martiniku, někdy bylo také nazývané „malou Paříží“. 7 km severně od města se do výšky 1397 m nad mořem tyčí hora – stále činná sopka Mont Peleé, jejíž výbuch v r. 1902 způsobil jednu z největších přírodních katastrof v novodobých dějinách – zničil téměř celé město, které bylo znovu postaveno, některé domy s tepanými kovovými balkóny připomínají atmosféru konce 19. století.

Nejimpozantnějším místem Saint Pierre jsou ruiny starého divadla na severu města. Bohatě zdobená budova původního divadla, ve kterém se svého času konala představení pro 800 diváků, je stále jedním z nejnavštěvovanějších míst města. Těsně vedle divadla jsou vidět zbytky vězeňské cely, ve které přežil jediný vězeň celou sopečnou apokalypsu.

U pobřeží je velice zajímavou stavbou katedrála, kterou se podařilo z trosek obnovit – ne však v její původní kráse.

Překrásné jsou místní pláže s velmi jemným černým pískem a nacházejí se na severu města.

Pak už je jen otázkou, jestli si vzít auto s řidičem nebo bez… Jezdí se tu poměrně klidně a po pravé straně jako u nás. Nebo využít místní hromadnou dopravu. Je tu také jedna s možností, po předchozí domluvě si vypůjčit auto za provizi (levnejsi nez půjčovna) od české komunity a uskutečnit výlet po ostrově do vnitrozemí a poté strávit příjemný večer v baru Mango Bay, kde se každý pátek schází čeští rodáci, protože tu mají jedno pivo za cenu dvou. 😀 nebo v baru CoCo a Rum, kde je každý večer živá muzika.

Den čtrnáctý:

Martinik – Le Marine dotankování nafty, benzínu, vody a doplnění plynové bomby, vyúčtování, pomoc kapitánovi s uložením lan, plachet a uvedením lodě do stavu před vyplutím. Odjezd na letiště a odlet. Závěrečná snídaně nebo oběd podle času odletu letadla.