Plujte s námi!

Martinik – Dominica – Guadaloupe a zpět na Martinik

14ti denní plavba

V SOUČASNÉ DOBĚ NEDOPORUČUJEME NÁVŠTĚVU OSTROVA DOMINICA. OSTROV BYL KOMPLETNĚ ZDEVASTOVÁN HURIKÁNEM MARIA, KTERÝ SE SEVERNÍM KARIBIKEM PROHNAL V ZÁŘÍ 2017.

Letiště na Martiniku – Le Lamentin je vzdáleno od místa vyplutí (Le Marin) 36 km.

Přílet na Martinik

Mezinárodní letiště Le Lamentin je pojmenováno po místním rodákovi básníkovi a politikovi Aimé Césairovi, má jednu vzletovou a přistávací dráhu a jeden terminál. Pravidelné nebo sezónní lety na letiště zajišťují linky společností American Eagle, Air Antilles Express, Air Caraïbes, Air France, Avior, Carib Aviation, Corsairfly, Cubana de Aviacion, Miami Air, LIAT, WestJet a další. Chcete-li zahájit cestu v Praze, vhodné je využít služeb společnosti Air France, která vám zajistí letenky a v Paříži přejezd z mezinárodního letiště Charles de Gaulle na vnitrostátní letiště Orly. Pokud si zorganizujete odlet z Vídně nebo Mnichova, pak budete mít let levnější, ale musíte se tam nějak dostat. To by neměl být problém. Letiště Le Lamentin na Martiniku je nadstandardně vybaveno. V objektu je stanice policie, celnice, lékárna, banka, směnárna, kancelář reklamací ztrát zavazadel, obchody, duty free prodejna, květinářství, holičství a kadeřnictví, půjčovna aut, turistická informační kancelář, bary a restaurace. Před letištěm je dostatečně velké parkoviště a dva hotely, La Galléria a Valmenière.

Doprava z letiště: TAXI nebo je možnost využití automobilu Čechů žijících trvale na ostrově (po předchozí dohodě, za úplatu).

Začátek, konec plavby: v rozmezí listopad 2017 – květen 2018

(závisí na možnostech posádky, podle toho, na který termin bude mít zakoupenou letenku,

pozn. na Martinik existuje skvělé letecké spojení se společností Air France viz info níže)

Místo vyplutí: ostrov Martinik – Le Marin

Cíl plavby: návrat na ostrov Martinik – Le Marin, odlet z Martiniku letiště Le Lamentin

Konec plavby: 14 dní od nalodění

Místa, která navštívíme:

Martinik Le Marin, Saint Pierre – Dominica – Guadeloupe – Martinik Fort de France, St.Anne, Le Marin

 

PLAVEBNÍ PLÁN

Doporučená plavba Martinik, Dominica – Guadaloupe a zpet na Martinik, na dva týdny:

Den první:

Přílet na Martinik, doprava do Le Marin. Nalodeni, seznámení s členy posádky, provozem na lodi a ubytování. Nákup potravin, pitné balené vody a hygienických potřeb v supermarketu Leader Price. (Oběd nebo večeře na lodi podle času přiletu letadla). Návštěva místních barů např. Mango Bay, kde se scházi každý pátek místní česká komunita na “happy hours“, kdy dvě piva jsou za cenu jednoho. Nebo bar CocoaRum, kde každý vecer hraje živá muzika a ochutnávání míchaných nápoů  z pravých karibských rumů. Běžně se tu dá koupit rum s obsahem alkoholu 55 % a více.

Den druhy a treti:

Po snidani vyzvednuti kotvy a vypluti na sever podel zapadniho pobrezi Martiniku do městečka Saint-Pierre – bývalé hlavní město, které plnilo roli nejdůležitějšího hospodářského i kulturního centra Martiniku, někdy bylo také nazývané „malou Paříží“. 7 km severně od města se do výšky 1397 m nad mořem tyčí hora – stále činná sopka Mont Peleé, jejíž výbuch v r. 1902 způsobil jednu z největších přírodních katastrof v novodobých dějinách – zničil téměř celé toto město, které bylo znovu postaveno, některé domy s tepanými kovovými balkóny připomínají atmosféru konce 19. století.

Nejimpozantnějším místem Saint Pierre jsou asi ruiny starého divadla na severu města. Bohatě zdobená budova původního divadla, ve kterém se svého času konala představení pro 800 diváků, je stále jedním z nejnavštěvovanějších míst města. Těsně vedle divadla jsou vidět zbytky vězeňské cely, ve které přežil jediný vězeň celou sopečnou apokalypsu.

U pobresi je velice zajímavou stavbou katedrála, kterou se podařilo z trosek obnovit – ne však v její původní kráse.

Překrásné jsou místní pláže s velmi jemným černým pískem a nacházejí se na severu města.

Dale je moznost navstivit rumárnu Depaz, ochutnavka pravych karibskych rumu teto znacky je samozrejmosti. Pro aktivní možnost výstupu na vulkán Mont Pelée, výška hory dosahuje 1397 metrů nad mořem a výstup zabere skoro celý den.

Den ctvrty, paty a sesty:

Preplavba z Martiniku na divoký ostrov Dominika: Scott’s Head – zdejší poklidné pláže s černým vulkanickým pískem jsou ideální k lenošení, opalování či koupání; celodenní trek pralesem k Boiling Lake na dně kráteru, z nějž vyvěrají sirná zřídla; malebné vodopády Trafalgar Falls a Emerald Pool; řeku Indian River můžete prozkoumat na kajaku – nádherná krajina mangrovů a líně tekoucí řeky uprostřed džungle, natáčel se zde film Piráti z Karibiku. Pokud ve vás dříme duše biologa, můžete taxíkem navštívit návětrné pobřeží Dominiky, kde najdete ideální podmínky pro pozorování mořských želv. Želvy zde kladou vejce na pláži od března do června a od července do října se potom rodí mláďata. Tuto unikátní podívanou můžete pozorovat u eko-lodže Rosalie Bay Resort.

Den sedmy, osmy a devaty:

Preplavba z Dominiky na ostrov Guadeloupe: sousostroví Îles des Saintes je jedním z nejlíbivějších v celém Karibiku, najdete tu úžasnou karibskou přírodu, ale i pravý francouzský naturel; unikátní túra na aktivní sopku La Soufrière, která je s 1.467 m.n.m nejvyšším vrcholem Malých Antil a nejvýznamější místo Národního parku Parc National de la Guadeloupe. Potápěči by si neměli nechat ujít rezervaci Reserve Cousteau, která je pojmenovaná po slavném mořském badateli Jacqesovi Cousteauovi, kromě potápění tu zažijete báječné šnorchlování.

Den desaty:

Denni a nocni preplavba z Guadaloupe zpet na Martinik do Fort-de-France, ktery je od roku 1902 hlavním městem ostrova . Přestože se jedná o největší středisko této oblasti Karibiku, jeho největší kouzlo spočívá v zasazení do okolní přírody – leží na okraji pekrásné zátoky v Baie des Flamands (kotviste) a na severu je rámováno pohořím Pitons du Carbet. Kolem jachtového přístavu se prostírá 5 ha zeleně, nazývaných La Savane, a obklopených hotely, restauracemi, kavárnami a butiky.

Den jedenacty a dvanacty:

Preplavba do zatoky Saint-Anne skvele koupani, nadherne plaze a odpocivani, velmi prijemne male mestecko s mnoha bary a restauracemi, rybi trznice a trznice se zeleninou, ovocem, korenim, upominkovymi predmety a mistnimi ovocnymi alkoholickymi likery, marmeladami a dzemy ze všech moznych i nemoznych druhu ovoce. Prijemna prochazka lesem ze Saint-Anne k plazi Le Salines a solnemu jezeru (ne dzungli v pravem slova smyslu, ty jsou v nepristupnejsich horskych a kopcovitych oblastech ostrova).

Den trinacty:

Behem dne navrat do Le Marin. Dotankovani nafty, benzinu, vody a doplneni plynove bomby, vyuctovani, pomoc kapitanovi s ulozenim lan, plachet a uvedenim lode do stavu před vyplutim. Prohlidka mestecka Le Marin, vecer navsteva mistnich baru, restauraci, obchudku s upominkovymi predmety apod.

Den čtrnáctý:

Odjezd na letiste Le Lamentin a odlet do Parize a Prahy. Zaverecna snidane nebo obed podle casu odletu letadla.